Montáž rekuperace vzduchu do domu / bytu svépomocí

Stavíte nový rodinný dům, nebo rekonstruujete například bytovou jednotku? Jelikož se nyní bez rekuperace vzduchu neobejdete, připravili jsme podrobný návod, jak si zařídit tento systém větrání svépomocí, včetně pohodlného a výhodného nákupu materiálu v našem obchodě.

Než se pustíte do samotné objednávky materiálu pro rozvody rekuperace je nutné si nechat zpracovat odborný návrh řízeného větrání s rekuperací tepla.
Pokud již nemáte projekt od svého projektanta,
návrh popř. projekt (nutné pro čerpání dotace) celého systému řízeného větrání vám rádi vypracujeme - více o naší projekční činnosti

 

Montáž rekuperace (i svépomocí) se dělí na 3 části:

  1. Montáž rozvodů a příprava pro elektro a odvod kondenzátu - nově máme v nabídce kompletní akční sety!
  2. Montáž jednotky a osazení koncových elementů.
  3. Zregulování systému a nastavení parametrů jednotky (musí provádět odborná firma)

 

1. Příprava

Při instalaci nezapomeňte si připravit napájení pro jednotku, ovladače a popř. čidla vlhkosti a CO2. Pokud se nerozhodnete pro jednotku s entalpickým výměníkem, tak je nutné si připravit i odvod kondenzátu DN40.

2. Rozvody paprskovým systémem s distribučními boxy

Paprskový systém se skládá z distribučních boxů do kterých je napojeno flexibilní potrubí o průměru 90mm nebo 75mm, dle návrhu.

Průměr 75mm se používá pro byty nebo menší domy.

Flexibilní potrubí ústí až v místě, kde je osazen stropní popř. stěnový box.

3. Potrubí pro napojení na exteriér sání a výfuk

Je vždy nutné použít pevné izolované potrubí např. EPS a potrubí vyspádovat směrem ven, tak aby zkondenzovaná voda se nedostala do jednotky, ale ven na fasádu.

4. Potrubí pro propojení jednotky a distribučních boxů

Pro projení můžete použít spiro potrubí popř. flexibilní izolované potrubí, ale berte na vědomí, že je nutné před distribuční box osadit tlumič hluku a to, jak pro přívodní čerstvý vzduch, tak i pro odvodní znečištěný vzduch.

5. Tlumiče hluku

Tlumiče jsou důležitým prvkem celého systému, na které určitě nezapomeňte. Slouží k zabránění přenosu hluku od ventilátorů rekuperační jednotky do jednotlivých místností.

6. Talířové ventily a dýzy

Montují se jako koncový element na stropní/stěnový box. Slouží k nastavení požadovaného průtoku vzduchu. Z pohledu vzhledu můžete vybírat z talířových nebo čtvercových variant.

7. Čidla vlhkosti a CO2

Čidla se Vám starají o příjemné klima v domě. Čidlo vlhkosti se umísťuje do koupelen, když se zvýší vlhkost, tak čidlo dá signál jednotce a ta začne větrat na maximální výkon. To stejné platí u čidla CO2, které se umísťuje do obývacích pokojů, ložnic popř. dětských pokojů.

8. Ovládací jednotka a boost tlačítka

Ovládací jednotka rekuperace se instaluje primárně do prostoru kuchyně a obývacího pokoje. Boost tlačítka, neboli nárazové větraní doporučujeme umístit v koupelnách a WC, pokud se nerozhodnete pro ovládací jednotku, tak i do kuchyně. Vše naleznete na našem e-shopu v sekci Příslušenství pro jednotky

 

Tuto montáž tedy nyní jistě zvládnete svépomocí. Pokud se na realizaci necítíte, nebo potřebujete poradit s finálním nastavením či detaily,

nebojte se nás kontaktovat - rádi se vám budeme věnovat.

Zpět do obchodu